top of page

Скільки
коштують
хобі для дитини?

Якими б важкими не були часи, батьки завжди намагаються зробити все можливе для розвитку дітей. Витрати на їх навчання та забезпечення якомога більше можливостей для самореалізації – це інвестиції у майбутнє. Ми розбиралися, скільки це коштує  у 2023 році.

В Україні спостерігається справжній бум на різноманітні курси для дітей, які все більше переходять в онлайн-форму. Батькам пропонується дуже багато різноманітних курсів для дітей. Ми опишемо 8 видів популярних дитячих хобі. Вони обиралися за двома основними критеріями: розвивають розумові здібності дитини; однаково підходять як хлопчикам, так і дівчаткам. Отже, які заняття розвивають у дитини інтерес до пізнання світу, творчій підхід, уяву, емоційний інтелект, відповідальність, самодисципліну, та як, наприклад, у цьому можуть допомогти банківські продукти.

1. Робототехніка

На заняттях із робототехніки дітей навчають створювати прототипи роботів, конструювати їх і програмувати. Ці знання у майбутньому можна застосовувати у широкому спектрі галузей: від виробництва, сфери охорони здоров’я до логістики і різноманітних наукових досліджень. Роботи застосовуються скрізь.

 

Починати можна вже з 6 років. У цьому віці дітям пропонують працювати з великими деталями, які покращують моторику рук й уважність. А у 8-10 років маленькі дослідники вже можуть конструювати багатофункціональних роботів й навчатися основам мов програмування.

Курси підійдуть не тільки майбутнім інженерам, а й тим дітям, які згодом оберуть гуманітарний чи мистецький профіль. Їх навчають працювати у команді й застосовувати творчий підхід, ділитися ідеями для досягнення спільної мети.

Вартість занять:

залежить від міста і школи

👀.png
👀.png
👀.png

Київ: 440-500 грн за 1 заняття або 1760-2000 грн за 4 заняття.

Львів, Харків: 380 грн за 1 заняття або 1360 грн за 4 заняття.

Літній табір: 640 грн на день; 2900 грн за 1 тиждень; 5200 грн за 2 тижні.

Разові витрати:

0 грн (конструктори, ноутбуки й набір електроніки з програмним забезпеченням надаються школою).

Якості, що розвивають заняття:

моторика рук, концентрація уваги, логічне мислення, творчий підхід, робота в команді, розв’язання проблем.

Якості, що розвивають заняття:

моторика рук, концентрація уваги, логічне мислення, творчий підхід, робота в команді, розв’язання проблем.

 • Вартість занять
  Залежить від школи. 1960 грн за 10 занять, 2800 грн за 12 занять, 4800 грн за 24 заняття.
 • Разові витрати
  0 грн. У разі онлайн-занять потрібен лише комп’ютер із доступом до інтернету.
 • Якості, що розвивають заняття
  Концентрація уваги, критичне мислення, відповідальність, самодисципліна, робота в команді.
 • Формат занять
  Групові, офлайн та онлайн
 • Корисні ресурси
  Книги про гроші для дітей і для батьків, зокрема, «Азбука бізнесу: пригоди Сергійка в Країні Гномів» Наталії Чуб, «Як розповісти дітям про гроші» Сергія Біденка та Ірини Золотаревич, «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей» Бодо Шефера, «Таємне життя грошей» Кіри Вермонд, картка і мобільний застосунок від monobank.

Формат занять:

індивідуальні (400 грн за 1 годину), міні-групи, офлайн. Онлайн тільки

програмування роботів.

Корисні ресурси:

www.robostore.com.ua (набори для навчання Arduino), програми Evolution Robot, Bubble Robot, Robotizen: Kid learn Coding Ro, Revolution Robotics, Robotics Engineering у Google Play, відеоуроки з робототехніки на Youtube.

2. Фінанси

Фінансова грамотність – порівняно новий вид позашкільної освіти для дітей. Існують курси, де їм у зрозумілій формі розповідають про походження грошей, як ними ефективно розпоряджатися, що таке бюджет, як заощаджувати та накопичувати, уникати фінансових пасток.

 

Починати знайомство зі світом грошей можна з 8-10 років. Уроки по 45 хвилин для малечі проходять в ігровій формі. Більш розширені знання про фінанси дають старшокласникам у 14-17 років, заняття для них тривають 1-2 години у формі тренінгів та ігор. Щоб набуті знання краще засвоювались й застосовувались на практиці, часто підліткам оформляють дитячі банківські картки. За нею вони аналізують свої витрати і навчаються правильно розподіляти бюджет.

Картка від monobank і мобільний застосунок*, який іде разом із нею. Це безкоштовна картка, яка випускається в зв'язці з батьківською. Оформити її може будь-який дорослий клієнт для дитини у віці від 6 до 14 років. Діти з нею можуть вчитися основам банкінгу та фінансової грамотності: перевіряти баланс, робити перекази між картками, самостійно поповнювати мобільний, спілкуватися зі службою підтримки банку, планувати витрати та заробляти кешбек, і пізнавати інші сторони повсякденних фінансів. Батьки, зі свого боку, матимуть повний контроль над витратами дитини і при бажанні зможуть їх обмежувати.

 * Інформація надана та перевірена monobank

Фінансові знання є дуже корисними для кожної людини, щоб у дорослому житті почувати себе впевнено у матеріальних питаннях і не стати жертвою шахраїв.

Вартість занять: 

залежить від школи

icons8-check-48.png
icons8-check-48.png
icons8-check-48.png

1960 грн за 10 занять,

2800 грн за 12 занять,

4800 грн за 24 заняття.

Разові витрати: 0 грн.

У разі онлайн-занять потрібен лише комп’ютер із доступом до інтернету.

Якості, що розвивають заняття:

концентрація уваги, критичне мислення, відповідальність, самодисципліна, робота в команді.

Формат занять:

групові, офлайн та онлайн

Корисні ресурси:

книги про гроші для дітей і для батьків, зокрема, «Азбука бізнесу: пригоди Сергійка в Країні Гномів» Наталії Чуб, «Як розповісти дітям про гроші» Сергія Біденка та Ірини Золотаревич, «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей» Бодо Шефера, «Таємне життя грошей» Кіри Вермонд, картка і мобільний застосунок від monobank.

3. Малювання

На малювання дітей можна записувати з 4-6 років. Там їх навчать малювати різними матеріалами (олівцем, пастеллю, аквареллю, гуашшю, акрилом, вугіллям, олійними фарбами) у різних техніках, а також розкажуть про основи композиції, колористики, перспективи. 80% занять присвячено практиці. Це розвиває фантазію, розширює уявлення про навколишній світ.

 

Також на заняттях із малювання створюють аплікації, колажі, вітражі, принти, займаються ліпленням. Курси і майстер-класи переважно проходять в очному форматі, але деякі школи пропонують і онлайн-заняття. Останні складаються або з занять у дистанційному форматі, або з уже готових відеоуроків, до яких є доступ протягом певного часу.

У подальшому здобуті художні навички допоможуть дитині гармонійно сприймати навколишній світ, цінувати мистецтво, втілювати творчий підхід у життя і вільно висловлювати свої думки.

Вартість занять: 

залежить від школи і від матеріалів, які використовуються на уроках.

Очний формат:

Малювання аквареллю, гуашшю, олівцем, створення аплікацій, вітражів: 180 – 220 грн за одне заняття.

 

Малювання олійними фарбами: 450 грн за одне заняття (у міні-групі), абонемент на 4 заняття на місяць (у міні-групі) – 1600 грн.  Індивідуальні заняття:

500 - 700 грн.

 

Онлайн-формат:

100-300 грн за одне заняття.

Курс із чотирьох майстер-класів щодо створення петриківського розпису: 757-1577 грн. Готові відеоуроки.

Разові витрати:

якщо школа оплачує всі матеріали, то потрібно купити лише фартух і нарукавники для творчості (166-356 грн).

 

Деякі школи просять додатково купити лише фарби: гуаш (75-77 грн) або акварель (60-130 грн).

 

Інші просять подбати про всі матеріали для творчості:

папір формату А3 (98-193 грн), фарби гуаш (75 грн), простий олівець (набір 77-110 грн) і гумку (3-10 грн).

Якості, що розвивають заняття:

моторика рук, уява, образне і критичне мислення, естетичний смак, творчий підхід, інтерес до пізнання світу.

Формат занять:

індивідуальні, міні-групи (7-10 осіб), офлайн (переважно) та онлайн.

Корисні ресурси:

програми з малювання Paint Free, HiPaint, ibis Paint, Pocket Paint, Drawing Apps, Drawing Desk та інші у Google Play, відеоуроки з малювання на Youtube.

4. Музика

На заняття музикою дітям можна приходити з 2-3 років. У цьому віці малят знайомлять зі світом звуків, музикою як особливою мовою, навчають слухати музичні твори. А вже з 4-5 років дітей навчають грати на різних інструментах: фортепіано, скрипці, флейті, саксофоні, гітарі та інших.

 

Пропонуються індивідуальні заняття як в очному форматі, так і онлайн. Курси можна підібрати у школах творчого розвитку дітей, а також зв’язавшись безпосередньо з викладачем музики.

Заняття музикою не лише розвивають когнітивні здібності дитини, зокрема, сприйняття мови, а й сприяють її кращій соціалізації.

Вартість занять: 

Індивідуальні заняття: 150-1000 грн/год (залежить від досвіду й кар’єрного успіху викладача). Тривалість: 45-60 хвилин.

 

Групові заняття: 400 грн/год.

Разові витрати:

купівля або оренда музичного інструмента (залежить від обраного інструменту).

Якості, що розвивають заняття:

моторика рук, гнучкість та сила м’язів, емоційний інтелект, естетичний смак, концентрація уваги, комунікаційні навички, наполегливість у подоланні труднощів, самодисципліна.

Формат занять:

переважно індивідуальні, міні-групи, офлайн та онлайн.

Корисні ресурси:

superprof.com.ua, buki.com.ua, preply.com та інші (викладачі музики), відеоуроки з музики на Youtube, програми MusiClock в App Store, Learning Music App у Google Play.

5. Шахи

Шахи є однією з найдавніших ігор людства, які не втратили популярність і нині. Вони ідеально розвивають логічне і стратегічне мислення, з їх допомогою людина продумує свої дії на декілька кроків вперед і впевнено йде до перемоги. Ці якості в майбутньому допоможуть дитині побудувати успішну кар’єру в будь-якій сфері.

 

Педагоги і дитячі психологи радять знайомити дітей з шахами вже з 3-річного віку, коли вони починають активно досліджувати навколишній світ і є надзвичайно допитливими. Перші заняття можна проводити в родині. Якщо маленькі гравці активно виявляють зацікавленість до шахів, то далі їм можна підібрати шахові секції або заняття з тренером, які проводяться як індивідуально, так і в групах.

Беруть дітей з 4 років. На заняттях їх навчать не тільки правилам гри, а й розкажуть, як будувати ефективні стратегії на шляху до перемоги.

Вартість занять: 

залежить від школи, а також від кваліфікації й досвіду тренера.

277-1200 грн/заняття з обраним тренером, 2600 грн за курс із 10 занять в онлайн-школі.

Разові витрати:

від 176 грн (набір шахів настільний) у разі онлайн-занять. Плюс комп’ютер із доступом до інтернету.

Якості, що розвивають заняття:

концентрація уваги, логічне та стратегічне мислення, аналітичні здібності, самодисципліна, винахідливість, старанність, цілеспрямованість.

Формат занять:

групові, індивідуальні, офлайн та онлайн

Корисні ресурси:

solvers.academy, buki.com.ua та інші (тренери з шахів), книги про шахи для дітей, зокрема «Шахи для дітей» Інни Романової, «Як навчити дитину грати в шахи» Адріанни і Уршули Станішевських, «Шахи» Анатолія Георгієва та багато інших. Програми з гри в шахи на Google Play та App Store, сайт для дітей про шахи ChessKid, відеоуроки з шахів на Youtube.

6. Іноземні мови

Вивчення іноземних мов завжди користувалося попитом, а зараз, мабуть, це найпопулярніші курси для дітей. З великим відривом лідером у цій сфері є англійська мова, яка стала мовою міжнародного спілкування. Також українські діти активно вивчають й інші європейські мови, зокрема, німецьку, французьку, іспанську й італійську. Популярне також вивчення польської мови, бо багато випускників шкіл подають документи у польські виші.

 

Курси іноземних мов пропонують для дітей від 3 років, можна навчатися офлайн в Україні або за кордоном, чи онлайн, в групах, парно чи індивідуально – пропозицій безліч.

Закордонні очні курси – найдорожчі, їх пропонують переважно для дітей на літніх канікулах. Також дорожче доведеться заплатити за заняття з носієм мови.

Вартість занять: 

залежить від школи, місця проведення (інша країна чи Україна), а також від кваліфікації й досвіду викладача - чи він українець, чи носій мови.

Англійська: індивідуальні заняття з носієм мови – 360-700 грн за урок, навчання в групі – 800-2000 грн на місяць.

 

Французька: індивідуальні заняття – 800-1300 грн за урок, навчання в групі – 800-900 грн на місяць.

 

Німецька: індивідуальні заняття – 300-700 грн за урок, навчання в групі – 800-900 грн на місяць.

 

Польська: індивідуальні заняття – 300-600 грн за урок, навчання в групі – 600-800 грн на місяць.

Разові витрати:

підручник (від 305 грн), зошит (96 аркушів – 100 грн), ручка і олівець (10-20 грн). Плюс комп’ютер із доступом до інтернету у разі онлайн-занять.

Якості, що розвивають заняття:

концентрація уваги, хороша пам’ять, комунікація, критичне мислення, самодисципліна, творчий підхід, цікавість до інших культур, незалежність.

Формат занять:

групові, індивідуальні, парні, офлайн та онлайн.

Корисні ресурси:

фільми в оригіналі на Netflix, програми для вивчення мов Drops, Duolingo, Busuu, LingApp, Lingokids та інші, безкоштовний сервіс Learn German для вивчення німецької від Deutsche Welle, відеоуроки з вивчення мов на Youtube.

7. Програмування

Якщо дитина постійно залипає у смартфоні і не реагує на зауваження, то, замість вигадування різних покарань, батькам радять віддати її на курси програмування. Тут вона може опанувати навички, які в майбутньому допоможуть їй стати успішним IT-спеціалістом або навіть започаткувати власний технологічний бізнес.

 

На курси з програмування беруть дітей 6-17 років, заняття проводять у цікавому ігровому форматі.

Дітей навчать основам програмування, створенню комп’ютерних та мобільних ігор, сайтів, вебдизайну, інтернет-презентацій, мовам програмування й багато чого іншого.

Вартість занять: 

залежить від школи й обраного напрямку.

Minecraft Kids (створення персонажів та навколишнього світу з кубиків) – від 2040 грн на місяць

 

WEB beginner (розробка сайтів) – від 1960 грн на місяць, вебдизайн – від 2000 грн на місяць.

Разові витрати:

0 грн. Комп’ютер із доступом до інтернету у разі онлайн-занять.

Якості, що розвивають заняття:

концентрація уваги, логічне та креативне мислення, комунікація, робота в команді, цілеспрямованість, просторова уява.

Формат занять:

групові (до 8-10 осіб), офлайн та онлайн.

Корисні ресурси:

книги «Scratch для дітей. Самовчитель з програмування» Маджеда Маржі, «JavaScript для дітей. Самовчитель з програмування» Ніка Моргана, «Python для дітей. Самовчитель з програмування» Джейсона Бріггса, «Програмуй в Minecraft» Ела Свейгарта та інші; онлайн-ігри CodeCombat, Robocode для вивчення мов Python та JavaScript, Vim adventure для вивчення команд Vim та інші; відеоуроки з програмування на Youtube.

8. Акторська школа

Курси акторської майстерності будуть корисні як дітям, які виявляють акторський талант у колі рідних, так і тим, хто має проблеми зі спілкуванням з однолітками, невпевнений у собі й сором’язливий.

 

Заняття в акторській школі допоможуть дитині розкритися, почуватися вільно в будь-якій обстановці, не бути скутою соціальними рамками, що допоможе зайняти у майбутньому активну позицію в житті. Також вони покращать комунікаційні навички, зокрема, вимову, дикцію, фізичний стан, допоможуть вирівняти осанку і зробити рухи пластичними. Дитина стане впевненою у собі, позбудеться комплексів.

На заняття беруть дітей з 3 років. З ними працюють професійні актори і режисери театру й кіно, а також викладачі театральних вишів.

Вартість занять: 

1600-2500 грн на місяць — групові заняття двічі на тиждень, 800 грн — індивідуальне заняття.

Разові витрати:

0 грн. Комп’ютер із доступом до інтернету у разі онлайн-занять.

Якості, що розвивають заняття:

креативне мислення, комунікабельність, мовні навички, самопрезентація, робота в команді, психологічна стійкість, впевненість у собі, пластичність рухів.

Формат занять:

групові (до 10 осіб) та індивідуальні, офлайн та онлайн.

Корисні ресурси:

відеоуроки з акторської майстерності на Youtube.

Хобі наповнює життя емоціями, мотивує, приносить задоволення та радість. Завдяки ним дитина пізнає світ, розширює кругозір, відточує здібності та вчиться бути дорослою. А доросле життя обов’язково передбачає певну фінансову активність. Завжди потрібно щось купувати: витратні матеріали для улюбленого заняття, оплата послуг викладачів та інше. І тут в нагоді стане дитяча картка monobank*, яка з одного боку надає дитині фінансову свободу, з іншого - дозволяє батькам повністю контролювати її витрати.

1.png