top of page
Vector (15) (1).png

З Finance.ua тепло!

Утеплення фасадів

Очікується, що цієї зими температура всередині житла не перевищуватиме 16-18 градусів тепла. Але українці вистоять, адже вже шукають шляхи не замерзнути. Один із способів пережити зиму з комфортом - утеплити зовнішні поверхні квартир та приватних будинків. Давайте розглянемо, як і чим удосконалювати власне житло, бо через стіни та вікна втрачається до 50% тепла.

Для цього ми поговорили із Яковом Осипчуком, керівником підприємства “Хранителі тепла”, м. Київ, та Василем Третяком, очільником філії Greinplast у Закарпатській області.

insulation-of-the-house.gif
Vector (18) (1).png
Vector (17) (1).png
Vector (2).png
Vector (22) (1).png

Замовник має розбиратись у матеріалах та технологіях монтажу

Чи встигнемо до холодів

Для проведення робіт з теплоізоляції житла найкраща погода – 5-25 градусів тепла, стабільно суха, без опадів. 

В середньому для утеплення квартири площею 30-40 кв.м потрібно 3-5 днів, а для приватного будинку 150-250 кв.м – 2-3 тижні.

Рівень кваліфікації виконавців впливає на швидкість. Так, на багатоповерхівці один спеціаліст з необхідним обладнанням та інструментом може опрацювати до 50 кв.м поверхонь за день. За умови, що фасадні стіни не мають декору або багатьох віконних рам, кутів.

Багатоповерхівки будуються відповідно державних будівельних норм (ДБН) В.2.6-31:2021 “Теплова ізоляція та енергоефективність будівель”, затверджених Міністерством розвитку громад та територій України. Тут прописані температурні зони країні, вимоги до різнотипних теплоізоляційних оболонок будівель та споруд, а також до монтажу.

– Будинки часто не відповідають запланованим проєктам, тому що в Україні відсутня система контролю виконання нормативів, – говорить Яків Осипчук. – Отже власники житла вимушені самостійно виправляти помилки енергоефективності, що трапились під час забудови. Так само недопрацьовують і компанії, яких винаймають для утеплення стін, заміни вікон тощо. Тому власникам квартир і будинків необхідно ретельно вивчати питання теплоефективності та технологій монтажу утеплювачів, спілкуватися із виконавцями робіт, щоб бути впевненими в якості.

За словами експерта, сумлінні власники та забудовники шукають ефективні матеріали, які повільно “старіють” (втрачають властивості). Неясні матеріали та неправильний монтаж стають причиною того, що щорічні тепловтрати зростають на 40%, а стан стін швидко погіршується через неналежну експлуатацію. Більш того, неякісні матеріали містять велику кількість карцерогенів, які спричиняють появу низки захворювань від астми до онкології.

Vector (16) (1).png
Vector (1) (1).png

Вибір виконавця

– Щоб обрати хорошого підрядника, вивчайте ринок. Зазвичай ті люди, що вміють працювати, не бояться хвалитися своєю роботою в інтернеті, – впевнений Василь Третяк. – Читайте відгуки про виконавців. При зустрічі попросіть портфоліо, номер телефону попереднього замовника. Питайте сертифікати, що свідчать про кваліфікацію виконавця, його знання і відповідність тій чи іншій роботі. Обов’язково складайте договір з підрядником. В разі виникнення питання щодо якості робіт договір все поставить на свої місця.

Яків Осипчук підтримує колегу:

– Обов’язково уточнюйте, скільки років виконавці на ринку, як вибирають матеріали для утеплення, як здійснюють монтаж на фасад, чи мають фахівців в своєму штаті чи запрошують команду на аутсорс. Підрядник вашого підрядника може наробити безліч помилок, за які він не буде відповідати. Він може навіть вчитися на ваших стінах. Чи ви хочете оплачувати його навчання?

Переглядаючи сайти компанії, ви не зможете зрозуміти, чи це хороші спеціалісти. Найкраще вибирати фахівця для виконання робіт з теплоізоляції, спираючись на рекомендації друзів-колишніх клієнтів. Також варто самому розібратись в питаннях збереження тепла, аби не втратити гроші через потенційно некваліфікований підхід найманих компаній/спеціалістів, які лобіють інтереси певних матеріалів, відмовляються переходити на більш інноваційні технології, намагаються заробити на закупці матеріалів та монтажі.

Якщо ви розбираєтесь в матеріалах та їх властивостях, то ви можете зєкономити на закупці та доставці на об’єкт утеплення. Якщо ви довіряєте закупівлю утеплювача та розхідних матеріалів підряднику, то також варто проконтролювати якість матеріалів на цьому етапі.

Візьмемо пінопласт 35. Листи утеплювача мають бути міцні, однієї товщини по всій площі, однакової форми, без чорних цяточок та великих зерен. Цяточки означають, що пінопласт зроблений з вторинної сировини низької якості, а зерна більші 5-6 мм – про невідповідну щільність.

Важливо, не сплутати з графітовим пінопластом. В складі цього матеріалу графітова сировина для покращення властивостей, через що він має рівномірний сірий або чорний колір.

Обов’язково уточнюйте:

  1. Скільки років виконавці на ринку;

  2. Як вибирають матеріали для утеплення;

  3. Як здійснюють монтаж на фасад;

  4. Чи мають фахівців у своєму штаті;

  5. Чи запрошують команду на аутсорс.

Vector (19) (1).png

Чим можна утеплювати

Немає універсального матеріалу, який підходить одночасно для утеплення будинків з цегли, керамічного блоку, піноблоку (газоблоку), бетону або для каркасного дерев’яного житла. Якщо утеплювач підібраний відповідно до характеристик стін вашого житла, то волога збиратиметься ближче до зовнішнього краю стіни, швидко відводитиметься, зменшуючи тепловтрати та вірогідність появи сирості та грибка в житлі.

Так, наприклад, піноблок не можна утеплювати  пінопластом, тому що обидва матеріали мають високу паропроникність. Для піноблоку необхідна базальтова вата, яка має вищий коєфіцієнт паропроникності.

Для квартир в багатоповерхових будинках найчастіше використовують такі утеплювачі:

  • Мінеральна вата (скловата та базальтова);

  • Пінопласт, пінополіуретан, пінополістірол та інші спінені полімери;

  • Ековата;

  • Піноскло;

  • Бетонні суміші.

Vector (21) (1).png
матеріал стіни / утеплювач

“++” підходить найкраще

“+” підходить, але має гірші властивості при поєднанні

“-” не підходить абсолютно

*Таблиця є приблизною, адже фактичне поєднання матеріалів і ефективність їх якостей залежить від реальних умов, кліматичної зони об’єкту, кількості та товщини шарів, з яких складаться утеплення фасаду. Для розрахунків в кожному конкретному випадку використовуються формули, де враховуються усі ці показники.

– При виборі матеріалів вимагайте у продавця сертифікат відповідності, аби бути певним, що інформація на упаковці відповідає вмісту, – радить Василь Третяк.

Існують таблиці з значеннями окремих властивостей різних матеріалів, а також зведені таблиці, де показані усі притаманні характеристики. Вивчаючи їх, ви чітко зрозумієте, які матеріали є кращими з точки зору енергоефективності.

Вибираючи утеплювач, звертайте увагу на такі параметри:

  • Паропроникність (вміння матеріалу “дихати”, тобто здатність пропускати чи затримувати вологу). Паропроникність усіх матеріалів, використаних при обробці та утепленні фасадів має збільшуватись від внутрішнього шару до зовнішнього;

  • Теплопровідність (здатність передавати теплоту іншим поверхням, які мають різні температури). Чим нижчий цей показник, тим менше тепла віддає поверхня і менша потреба в обігрівачах та додаткових утеплювачах;

  • Водопоглинання (показує, скільки вологи може абсорбувати матеріал). Утеплювач має швидко висихати і не міняти свої властивості;

  • Екологічність. Волокнисті утеплювачі (наприклад, базальтова чи мінеральна вата) під час нагрівання виділяють шкідливі речовини. Щоб вони не потрапили в будинок, їх треба ретельно герметизувати;

  • Горючість (показує, наскільки матеріал протистоїть впливу вогню). Чим нижче показник горючості, тим довше матеріал не займається. Вибирайте утеплювач з найнижчим показником горючості Г1 чи НГ;

  • Щільність (показує, скільки тепла і як швидко це тепло може пройти через матеріал). З часом показник міняється, втрачає ефективність, тому краще брати більш щільний утеплювач.

Vector (23) (1).png
Vector (24) (1).png

Монтаж

Утеплення проводиться двома способами:

1. Сухий / механічний / вентильований. Не передбачає використання клейових сумішей та штукатурки. Все кріпиться за допомогою навісних конструкцій, на болтах, дюбелях тощо. Більш фінансово витратний. Частіше використовується для приватних будинків.

2. Мокрий. Для монтажу використовується клей, який скріплює між собою основні матеріали утеплення, армовану сітку для зміцнення шарів та декоративну штукатурку, а також вирівнює поверхні, заповнює зазори. Більш бюджетний спосіб.

Якщо не дотримуватись будівельних норм монтажу, то утеплювач втрачає свою ефективність на 40%.

Між утепленням та стіною / віконною /дверною конструкцією не має бути зазорів. Утеплюючий шар приклеюється до поверхні стіни клеєм-цементом по всій поверхні (покриваючи не менш 60% площі), особливо щільно по краях.  Незакріплений по середині лист утеплювача деформується і надувається.  Зазори між поверхнями та стиками спричиняють збір вологи та появу грибка, через них в будинок може потрапляти пил, яким дихають мешканці.

Елементи неправильно змонтованої теплоізоляції швидко відпадають або розшаровуються, шар штукатурки тріскається. Неправильно змонтовані плити “народжують” діагональну тріщину і руйнують теплоізоляцію в кутах вікон або будівлі.

Vector (25) (1).png

Ціна

styrofoam-board-isolated-black-background-nontoxic-polystyrene-material-thermoplastic-flex
styrofoam-board-isolated-black-background-nontoxic-polystyrene-material-thermoplastic-flex
styrofoam-board-isolated-black-background-nontoxic-polystyrene-material-thermoplastic-flex
styrofoam-board-isolated-black-background-nontoxic-polystyrene-material-thermoplastic-flex
Vector (28) (1).png
Vector (26) (1).png

Ціна теплоізоляції залежить від характеристик та якості самого матеріалу, доставки з магазину, складності робіт (поверхневість монтажу, необхідність залучати техніку та спеціалістів з ліцензією альпіністів), стану фасадів, кваліфікації виконавців та терміновості.

Орієнтуйтесь на середню вартість утеплення 1 кв.м у кваліфікованих фахівців – 650 до 1000 грн.

Якщо вартість утеплення зависока, Василь Третяк радить відмовитись від декоративного шару, але обов’язково армувати утеплення. Декоративну штукатурку можна зробити пізніше, як появиться фінансова можливість, але вже цієї зими заощаджувати на комунальних послугах.

Vector (3).png

На що ще звернути увагу

Слідкуйте, щоб фінальний шар утеплення був армований і мав гідрозахист. Для цього не підходить сітка низької щільності або сітка для внутрішніх робіт. Такий шар не міцний і вкривається тріщинами. Крім того, сітку треба втопити у клей на необхідну глибину, інакше вона не дасть необхідної міцності утепленню.

Вибирайте декоративну штукатурку так, щоб вона покращувала теплопровідність, паропроникність, еластичність попередніх шарів. Інакше волога накопичуватиметься під нею і погіршить роботу усієї теплоізоляційної системи.

Експерти вважають, що між утепленням фасадів для багатоповерхівок та приватних будинків немає різниці. Нюанси починаються на етапі нанесення декоративного покриття. Наприклад, ніхто не оцінить, яка штукатурка використана на утепленні квартирі на 7 поверсі. Але у випадку з приватним будинком більшість замовників зважають не лише на енергоефективність, але й на естетичну складову, вибираючи більш дорогу декоративну штукатурку.

Кожна стіна має свої особливості, тому не можна для усіх будинків застосовувати однаковий утеплювач однакової товщини. Берете тонший, недостатньо щільний або непаропроникний утеплювач? Мерзнете взимку, адже його теплоізоляційні властивості знижуються в разі несумісності фасаду та теплоізолюючих матеріалів.

Не купуйте матеріали різних виробників. В такому випадку існує висока вірогідність, що утеплювачі, клейові суміші тощо виявляться несумісними і не впораються із своєю задачею.

Vector (29) (1).png

Над спецпроєктом працювали:

Автор: Олена Колесник

Верстальник: Олексій Вишневський

Редактор: Петро Таранюк, Владислав Недашківський

bottom of page