З Finance.ua тепло!
Утеплення приміщення:
як НЕ треба робити
Масовані обстріли з боку росії, вимкнення електроенергії та опалення, підвищення цін та зменшення заробітних плат — все це призводить до того, що будинки та квартири багатьох українців залишаються без тепла, а температура в приміщеннях ледь дотягує до 16-18°C.
Вихід із ситуації — утеплення приміщення власноруч, що збереже до 40-60% тепла.
Finance.ua розповість, яких помилок допускаються найчастіше, та що не потрібно робити при утепленні будинку або квартири.
«Швидко та дешево»
Варто знати: для утеплення квартири площею до 40 кв. м знадобиться 3-5 днів часу, а от будинку у 200-300 кв.м — до 3-4 тижнів.
Досвідчений майстер опрацьовує до 50 кв. м фасаду за день у багатоповерхівці. Якщо вам обіцяють зробити роботу за коротший термін, це буде або дуже дорого, або дуже неякісно.
Будь-яка робота, а особливо ручна праця, коштує грошей. Шукаючи найдешевший варіант, існує ризик зіштовхнутись з шахраями або недосвідченими фахівцями, після яких роботу доведеться перероблювати.
Не рекомендуємо робити утеплення і самостійно, якщо ви не маєте необхідного досвіду: пляшка не відрізнялась би від термоса, якби останній мав хоч би одну щілину чи негерметичні стики, і цей принцип працює з утепленням.
Порівняйте розцінки різних майстрів і бригад, оберіть найдосвідченіших фахівців, оцініть їхні попередні роботи та співпрацюйте з найкращими. Пам'ятайте, що серед критеріїв «дешево», «швидко» та «якісно» можна вибрати лише два одночасно.
«Економимо на матеріалах»
Замала кількість утеплювача, дешевий клей, низькоякісний ґрунт в малій кількості — усе це призводить до того, що утеплення просто не буде працювати та утримувати тепло всередині приміщення. Рекомендуємо вибирати або найкращі матеріали, або так звану «золоту середину» за співвідношенням якості та ціни. Наразі існують такі утеплювачі:
-
мінеральна вата (скловата та базальтова вата);
-
спінені полімери (пінопласт, пінополіуретан, пінополістирол тощо);
-
ековата;
-
піноскло;
-
бетонні суміші.
Кожен матеріал підходить до певного виду фасаду, а універсального утеплювача на всі випадки життя, на жаль, не існує.
Розберемося, який матеріал найкраще підходить для різних типів фасаду:
-
цегла — ековата, піноізол або пінополістирол екструдований;
-
керамоблок — мінвата та ековата;
-
піноблок/газоблок — мінвата, ековата, пінополіуретан;
-
бетон — пінопласт, ековата, пінополіуретан, пінополістирол екструдований;
-
дерево — ековата та піноізол.
Окремо варто виділити піноскло, яке підходить до будь-яких фасадів, проте має трохи гірші властивості при поєднанні, ніж вказані вище матеріали.
Виробники пропонують безліч варіантів різної цінової категорії, проте найкращими будуть утеплювачі з показником горючості Г1 або НГ, високою теплопровідністю, паропроникністю, екологічністю, щільністю та водопоглинанням.
Щодо товщини, то для нашого регіону загальноприйнятою товщиною утеплювача є 10 см, проте цей показник залежить і від товщини та матеріалу ваших стін. Листи повинні бути щільними, без цяток та дірок, мати рівномірний колір та однакову товщину. Утеплювач також повинен мати сертифікати якості та відповідності.
Варто знати: деякі утеплювачі виділяють шкідливі речовини при горінні та нагріванні (наприклад, мінвата і базальтова вата виділяють канцерогени). Якщо ви вибрали такий матеріал, подбайте про якісну його ізоляцію та герметизацію.
Робити таке радимо лише в випадку, коли провести зовнішнє утеплення неможливо взагалі, й іншого виходу з ситуації немає. Внутрішнє утеплення має ряд серйозних недоліків, серед яких:
-
зменшення простору кімнат;
-
замерзання зовнішньої стіни, що призводить до швидкого зношування матеріалів та утворення конденсату всередині будинку;
-
виділення шкідливих речовин при недостатній ізоляції (стосується мінвати та базальтової вати);
-
низька ефективність (зовнішнє утеплення збереже до 60% тепла, тоді як внутрішнє — до 20-30%).
«Утеплюємо квартиру або будинок зсередини»
«Ігноруємо правила монтажу»
Важливо не тільки найняти професійну бригаду робочих та закупити якісні матеріали, а й проконтролювати дотримання всіх стандартів та технологій монтажу утеплювача. Всього існує два методи утеплення приміщення:
-
Сухий. Без клейових сумішей, кріплення на навісні конструкції (болти, дюбелі тощо). Дорожчий спосіб, популярний серед власників приватних будинків;
-
Мокрий. З використанням клею, армованої сітки та декоративного тиньку. Дешевший спосіб, використовується у квартирах.
Ділимось основними важливими правилами:
Використовуйте правильну кількість утеплювача.
Стандартна товщина — 10 см. Утеплювач має закривати всі отвори та щілини й бути нанесений на всю поверхню стіни. Укладайте матеріал щільно і рівно, наносячи клей на 60% поверхні утеплювача та більше.
Не забувайте про підвал
Якщо ви маєте приватний будинок, не забудьте утеплити й підвал: він часто є найхолоднішим місцем в будинку та може «тягнути» тепло зсередини, знижуючи ефективність утеплення.
Підготуйте основу
Очистить стіни від пилу та бруду, скористайтесь ґрунтовкою та ґрунтовою фарбою. Якщо очищення буде недостатнім, відбудеться розшарування і відпадання клею, тиньку тощо.
Вибирайте правильне кріплення
Запасіться необхідною кількістю дюбелів та придбайте якісний клей. Не армуйте сітку на сухий пінопласт. Дотримуйтесь технології та слідкуйте, щоб всі шари клею та утеплювача були послідовними.
Обробляйте шви монтажною піною
Часто шви між утеплювачем промазують тим самим клеєм, тоді як правильне рішення — використання монтажної піни.
Дотримуйтесь технології монтажу армувальної сітки
Клей наносьте на сітку так, щоб вона була «утоплена» з двох боків. Не кладіть сітку на дюбелі, а занурте її в розчин. Під час монтажу робіть нахлест в 10 см ширини як мінімум, уникаючи складок і заломів.
Перед нанесенням декоративного тиньку скористайтесь ґрунтовкою
Це не тільки забезпечить рівномірне нанесення тиньку та його довговічність, а й покращить адгезію (зчеплення) між основою та тиньком. Надасть додатковий захист від вологи. Рекомендуємо вибирати якісний тиньк, який має високі теплопровідні та паропроникні властивості.
Навіть якщо ви залучили професійну бригаду, радимо все одно контролювати їхню роботу. Ознайомтесь з планом, дізнайтесь про кожен крок, отримайте пояснення рішень. Завчасно домовтесь про вартість роботи та складіть кошторис.
«Проводимо роботи в будь-яку погоду та пору року»
Найкращі умови для утеплення будинку або квартири — температура повітря від 5 до 25°C, відсутність опадів, суха та сонячна погода.
Проведення робіт взимку або під час дощу загрожує зниженням адгезії, потраплянням вологи, погіршенням герметичності та в результаті неефективним зберіганням тепла всередині будинку.
Якщо ж питання утеплення стоїть досить гостро, скористайтесь фасадною сіткою, яка захистить стіни від зайвої вологи та опадів. Будьте готовими й до того, що продукти висихатимуть довше.
***
Підсумуємо основні помилки при утепленні приміщення: економія на послугах майстрів та матеріалах, утеплення зсередини приміщення, ігнорування правил монтажу матеріалу та проведення робіт під час опадів та в вітряну погоду.
Уникайте таких рішень, довіртесь професіоналам та насолоджуйтесь теплом.
Над спецпроєктом працювали:
Автор: Олександра Федорова
Верстальник: Олексій Вишневський
Редактор: Петро Таранюк